آمارگیر وبلاگ

کلیپ تصویری استاد پناهیان | ریشه احساس تنهایی در انسان‌ها

پخش آنلاین

 

متن کلیپ:

ما انسان‌ها کلاً موجودات تنهایی هستیم. این احساس تنهایی حال آدم را بد می‌کند. این احساس تنهایی موجب می‌شود که آدم سوءظن پیدا بکند نسبت به محیط خودش، جهان خودش و فکر کند واقعاً کسی حمایت‌گر از او نیست. آدم‌ها وقتی که در درون این تنهایی قرار می‌گیرند حتی با دیگران دشمنی می‌کنند. می‌گویند وقتی همه با ما نامهربان هستند، ما هم همین‌طور. هیچ‌کس به ما رحم ندارد، ما هم همین‌طور.

رفقا بیایید تنها بودن خودمان را در دنیا بپذیریم. این تنها بودنی که هنگام قبر سراغ آدم می‌آید و یک دفعه‌ای آدم می‌بیند که واقعاً توی دنیا تنهاست. این تنهایی‌ای که آدم توی بعضی از مشکلات عمیقاً آن را درک می‌کند. این تنهایی همیشه هست. این حالت البته دم مرگ برای بعضی‌ها پیش می‌آید. شیطان بزرگ‌ترین فشارش را دم مرگ برای بی‌ایمان کردن انسان می‌آورد. طرف تنهایی خودش را که حس می‌کند، می‌گوید نگاه کن، خدا هم کمکت نکرد، خدا هم دستت را نمی گیرد. ببین! کافر شو تا من کمکت کنم. در روایت هست؛ و بعضی‌ها همان موقع کافر می‌شوند. تا حالا یک ایمانی به خدا داشتند، ولی توی اوج تنهایی که قرار می‌گیرند فشار آن تنهایی این‌قدر بالاست که خدا را هم انکار می‌کند.

وقتی یک نفر از همه یک‌جورهایی تنهایی دید، شما این وسط بهش بگویی به خدا توجه کن خدا به تو مهربان است، خیلی سختَش است بپذیرد. دیگر سوء‌ظنّ به خدا هم پیدا می‌کنند. دیگر کفر به حضرت حق هم ممکن است پیدا بکنند. چه‌جوری می‌شود اینها را حالی کرد که بابا! این غربتی که این تنهایی‌ای که توی دنیا داری، دلیل بر این نیست که هیچ‌کس تو را دوست ندارد. خدا که هست!

انسان در دنیا تنهاست. انسان در دنیا غریب است. ولی معنایش این نیست که خدا را ندارد؛ معنایش این است که فقط خدا را دارد.

 

- لینک کوتاه

» بیان معنوی
تاریخ انتشار:16 فروردین 1398, 23:51

نظر شما...
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود
ورود به نسخه موبایل سایت عهد