آمارگیر وبلاگ

فواید گرسنگی اهمیت گرسنگی گرسنگی در روایات

 

 

سلام
حضرت رسول خدا (ص) برای گرسنگی، اهمیت قائل بوده و فرموده است: (هیچ عملی در نزد خدا محبوب تر از گرسنگی و تشنگی نیست) و نیز فرموده است: (روحانیت عالم اعلی بر کسی که شکمش را پر کرده باشد، وارد نمی شود) و نیز فرموده است: (بالاترین اعمال گرسنگی است) و نیز فرموده است: (فکر کردن، نصف عبادت است و غذای کم خوردن تمام عبادت) و فرموده است: (بهترین شما نزد خدا کسی است که بیشتر فکر کند و گرسنگی بیشتر تحمل کند و مبغوض ترین شما نزد او کسی است که زیاد بخورد و بنوشد و بخوابد) و فرموده است: (انسان هیچ ظرفی را بدتر از شکمش پر نکرده است و برای او لقمه های کوچکی که بدنش را نگاه دارند، کافی است و اگر از روی ناچاری از آن تجاوز کند، باید ثلث شکمش را به غذا و ثلثش را به نوشیدنی و ثلثش را به تنفس اختصاص دهد) و فرمود: (شیطان در مجرای خون بشر گردش می کند پس راهش را به وسیله ی گرسنگی و تشنگی تنگ کنید) و به حضرت عایشه فرمود: (در بهشت را زیاد بکوبید تا برایتان باز شود) عرض کرد چگونه بکوبیم، فرمود: (به گرسنگی و تشنگی) و نیز فرمود :(به گنجایش نیمه ی شکمهایتان بخورید و بیاشامید و این روش جزیی از پیغمبری است).
آیا این حدیث سند و معتبر است؟
اگر به این صورت میباشد بفرمائید که چگونه به ان عمل نمایم
باتشکر

 

 

 

 

در پاسخ نکاتی قابل دقت است : 
۱. احادیث فوق و احادیث دیگری که همین مضمون را دارند به وفور و در حد زیادی در منابع روایی وجود دارد و دارای اعتبار است . 
۲. اصل مورد تاکید در این روایات تشویق به کم خوری و پرهیز از پر خوری و شکم بارگی است .
۳. چگونگی عمل به این روایات نسبت به افراد مختلف متفاوت است و هر کس باید متناسب با نوع مزاج و بدن و بنیه و سایر شرایط خاص خود به ان عمل کند . 
۴. مثلا کم خوری در مورد برخی افراد با یکی دو لقمه و در مورد برخی به خوردن چند لقمه و در مورد برخی کمی قبل از سیر شدن محقق می شود . 
۵. شرایط بدنی و کاری برخی افراد به گونه ای است که خوردن مقدار کم مثل دو سه لقمه موجب ضرر جسمی و مانع فعالیت و کار انها است در مورد این افراد کم خوردن معنایش پر خوری نکردن و تا حد سیری نخوردن است اما در مورد برخی افراد که مزاج و بنیه محکم و قوی دارند با خوردن چند لقمه کم خوری صدق می کند . 
۶. بنا بر این هر کس باید خودش مصداق و مقدار کم خوری در مورد خودش را با توجه به شرایط خود تعیین نماید و نمی توان برای همه میزان و مقدار و مصداق واحدی تعیین نمود . 
۷. می توان گفت روزه گرفتن در فواصل مختلف یکی از را ه های عمل به این روایات نورانی است که در ضمن عبادت بودن مصداق گرسنگی و کم خوری نیز می باشد . 

شبکه های اجتماعی ما:

   ایتا  سروش                                                        

- لینک کوتاه

» پرسمان
تاریخ انتشار:11 آبان 1397, 18:44

نظر شما...
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود
ورود به نسخه موبایل سایت عهد