آمارگیر وبلاگ

آیا حسنین ع در جنگ طبرستان حضور داشتند؟

آیا حسنین ع در جنگ طبرستان حضور داشتند؟

 


در پست قبلی در مورد حضور نداشتن امام حسین در جنگ قادسیه توضیح داده شد اما عده ی گفتن در جنگ طبرستان حضور داشتند و خیلی ها رو کشتن..بشتر منابع تاریخی، فتح آن ناحیه را از راه صلح و بدون جنگ و خون‌ریزی نوشته‌اند.

طبری درکتابش نوشته سعید درسال سی‌ام به سوی گرگان و طبرستان رفت.

کلیب بن خلف گوید: سعید بن عاص با مردم گرگان صلح کرد.

ادریس بن حنظله می‌گوید: سعید بن عاص با مردم گرگان صلح کرد

 

 

 

 

آیا حسنین ع در جنگ طبرستان حضور داشتند؟

بلاذری نیز در فتوح البلدان می‌نویسد که سعید بن عاص در زمان خلافت عثمان، با حاکم جرجان (گرگان) صلح کرد و او از آن پس به دستگاه خلافت، مالیات و خراج می‌داد

ابن قتیبه از مورخان صدر اسلام که وفات او در سال دویست هفتادو شش هجری بوده نیز می‌نویسد: طبرستان توسط سعید بن عاص در زمان عثمان به صلح فتح شد. ????مطهر بن طاهر مقدسی هم می‌نویسد که سعید بن عاص، در عصر خلافت عثمان، گرگان و طبرستان را با صلح فتح کرد.

ابن فقیه همدانی هم تأیید کرده که گرگان و طبرستان، در زمان خلافت عثمان، به دست سعید بن عاص به صلح گشوده شد...
منشأ ادعای کسانی که می‌گویند حسنین در فتح گرگان و طبرستان حضور داشتند، سخنی است که طبری نقل کرده است...ولی طبری در کتابش نقل ازعمر بن شبـة برای ما نقل کرد که از قول علی بن محمد و او هم از علی بن مجاهد بن مسلم و او نیز از حنش بن مالک شنید..طبری خود هیچ گاه این روایت را تأیید نکرد.

بلکه گفت عُمَر بن شبة این سخن را گفته است.  جالب است که بدانیم این شخص متوفای دویست شصت دو هجری در سامرا جزو مورخینِ مرتبط با دربار بنی‌العباس است و جالب تر اینجاست که طبری می‌گوید عمر بن شبة این روایت را از زبان علی بن مجاهدنقل کرده است. این در حالی است که هم در منابع شیعه و هم در منابع سنّی، این شخص، بی‌اعتبار و دروغگو خوانده شده است. ابن حجر عسقلانی از بزرگان اهل سنت در مورد او می‌گوید..از علی بن مجاهد بن مسلم، ضعیف‌تر و بی‌اعتبار تر کسی نیست خطیب بغدادی دیگر عالم اهل سنت هم می‌گوید علی بن مجاهد بن مسلم از کسانی بود که روایت جعل می‌کرد.

بزرگان اهل سنت او را دروغگو می‌دانند و در بی‌اعتباری او شکی نیست..میبینیدکه خود طبری هم ابداً این روایت را تأیید نکرده اینها جزو جاعلین، دروغگویان و از درباریان بنی‌امیه و بنی العباس بودند....
دکتر عبدالحسین زرینکوب، ادعای حضور حسنین در فتح گرگان و طبرستان را شایعه و محل اِشکال خواندند......

 

 

 


شبکه های اجتماعی ما:

   ایتا  سروش                                                        

 

 

- لینک کوتاه

» instagram.com/hosein.pelak69
تاریخ انتشار:3 مهر 1397, 06:09

نظر شما...
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود
ورود به نسخه موبایل سایت عهد